Vůbec není chytrý.
A jak to tedy celé funguje?
Chytrý dům je řízený mikropočítačem – PLC .
Co je to PLC?
Zkratka PLC vychází z anglického Programmable Logic Controller – programovatelný logický kontrolér nebo také jako průmyslový počítač.
Nebojte se není to umělá inteligence. Funguje zde absolutní nadvláda člověka nad technikou. Hodně lidí mi argumentuje že je ten dům zamkne , uvězní nebo jiné scifi.
Ne 🙂 , funguje to velmi podobně jako klasická instalace . Přijdete večer do místnosti ,stisknete vypínač a rozsvítí se světlo. To samé se stane i u chytré domácnosti. Jen s tím rozdílem , že si můžete určit dopředu co se v daný okamžik stane. Sestavíte si PROGRAM.
Již dlouho dobu existují svítidla s čidlem, která když vás zaregistrují tak se rozsvítí. U Loxoxne je to podobné. V místnosti se detektor pohybu , podobný jako u alarmu například od dobře známe firmy Jablorton.
Večer přijdete do místnosti , senzor vás zaregistruje a řekne to miniserveru. Vy si dopředu nastavíte , že když je večer chcete aby se rozsvítila jen tlumená světla třeba na 20procent. Tomuto nastavení se říká Nálada.. V aplikaci si vytvoříte nálady – tedy světelné scény, kde si nastavíte co a jak intenzivně se má rozsvítit. A pak jednoduchým dotykem na střed tlačítka listujete v přednastavených náladách.
Tedy přijdete do místnosti , rozsvítí se podle aktuálního režimu . Pokud vám aktuálně světelná nálada nevyhovuje, klikem na střed tlačítka si ji změníte.
Když už tam ten senzor je.
V domě máme , topení .žaluzie , kotel nebo tepelné čerpadlo a je fajn když si tyto věci umí povídat.
Jak?
V kalsickém „hloupém“ domě je v jedné místnosti termostat. Ten kotli říká top nebo netop. A venkovní čidlo teploty kotli říká – hele venku je mínus deset – bude potřeba hodně horká voda.
V loxone domě to funguje tak že v každém tlačítku je teplotní snímač , ten dává informaci miniserveru . A ten řídí ventily topení. Ty se otevírají pouze tam, kde je potřeba topit. A tak nedochází ke zbytečnému vytápění místností, kde to není třeba.